Charly Temmel


DÜNYADA CHARLY TEMMEL
Charly Temmel, kendi ismi ile dondurma üretmeye 1985 yılında Avusturya’da başladı. Başta Gruz olmak üzere Avusturya’nın birçok şehrinde dondurma satarak üretimini artırdı. Charly Temmel, 1988 yılında da Amerika Birleşik Devletleri’nin Santa Clarita(Los Angeles) şehrinde üretime başladı. Kurduğu fabrika ile doğal ve sağlıklı hammaddeler kullanarak ürettiği dondurmalarını ABD’deki büyük market zincirlerinde ve seçkin havayollarında satışa sundu. Burada açtığı mağazalar ile ismini dünyaya duyurmaya başladı. Günlük olarak üretilen bu lezzetli dondurmalar Los Angeles’taki birçok lüks otel ve restaurantların seçkin menülerinde yerini aldı. Özellikle de ünlülerin restaurantı olarak bilinen, Arnold Schwarzeneger tarafından işletilen Schatzi on Main Restaurant‘ta ürünlerinin satılması ve dünya starları tarafından çok beğenilmesi Charly Temmel’in “Dünyanın en iyi Dondurması” ünvanını almasını sağladı. Charly Temmel’in ürettiği nefis dondurmalar, bu restaurantın müdavimlerinden Jenifer Aniston, Halle Berry, Courtney Cox, Sylvester Stallone, Adam Sandler, Leonardo Dicaprio, Pamela Anderson ve tabiki Arnold Schwarzenegger gibi dünyaca ünlü yıldızların vazgeçilmezi haline geldi. Ayrıca Arnold Schwarzeneger’in beğenisini kazanması sürekli aynı kupu sipariş etmesi ve Charly ile olan yakın dostluğu Arnold isminin dondurma menüsüne bir kup olarak eklenmesini sağladı.

 

TÜRKİYE’DE CHARLY TEMMEL
Türkiye’deki ilk şubesini Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde açan ve dünya yıldızlarının vazgeçilmezi olan bu eşsiz lezzeti Türkiye’nin beğenisine sunan Charly Temmel, Avusturya ve ABD’de kullandığı tamamen aynı hammaddeler ile üretime geçmiştir. Burada da günlük taze üretim politikasını sürdürmeye devam etmiştir. Bu deneyimi yaşayarak günlük taze olarak üretilen “Dünyanın en iyi Dondurması”’nı tatma şansına sahip olduğunuzda siz de Charly Temmel’in seçkin müşterilerinden biri olacaksınız.

ÜRETİM
Yukarıda anlatıldığı gibi Charly Temmel’in ana prensibi günlük taze dondurma satmaktır. Biz de bu prensibe bağlı kalarak ürünlerimizi Gıda Mühendisimizin denetim ve gözetiminde günlük olarak üreterek satışa sunmaktayız. Böylece aynı standartta ve kalitede ürün satabilmekteyiz. Üretimimiz Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından sık sık denetlenmekte ve zaman zaman numune alınarak kontrol edilmektedir.
Franchise Shartlar (İstanbulda Prestijlı lokasyonlarda ve Tatıl yörelerinde) Kendını bizim Markamizle ıdentıte edmek isteyen kişiler ve kendı ruhuyla marakmızı artmak isteyen kısıler vermek istiyoruz artı dondurma kelımeyı duyup hemen maras dondurma aklına gelmeyen bırısı.
Yasam tarzımızı benımseyen kişilere ve yaratıcı kafa sahıb olan kişi.

5 m2 den balşlıyan sırf dondurma satiş ıcın yeterli daha fazla hizmet sunmak ısteyen 50 m2 kadar karlı ola bılır.